Ekonomi

Bullard’a göre Fed, faizleri %4,9’a çıkarmalı

Yazar – Alessandro Albano

Investing.com – Piyasalar, Aralık ayı Fed toplantısında Fed’in faiz artırımına gideceğini düşünmesine karşın siyasetçilerden, yatırımcı hissiyatını azaltacak yorumlar gelmeye devam ediyor.

Şahinlerin sesine en son katılan St. Louis Fed Lideri James Bullard, bankanın web sitesinde yayımlanan bir makalede, faizlerin neden türevler tarafından fiyatlananlardan daha yüksek bir son düzeye ulaşması gerektiğinin nedenlerini açıkladı.

“Enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmak için hangi düzeyde bir politika faizi gereklidir?” diye soran Bullard, %3,5’lik bir politika faizinin “gerekli olan minimum düzey” olduğu yanıtını verdi.

Ancak Eylül ayına ait son PCE (kişisel tüketim harcamaları) enflasyonuna dayanan sonuçlar, “enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı uygulamak için en az yüzde 4,9’luk bir faize muhtaçlık olduğunu” gösteriyor.

Dolayısıyla bankacı, makalesinde “Faizler şimdi gereğince, kısıtlayıcı olarak değerlendirilebilecek bir düzeye ulaşmadı.” diye açıklıyor.

Parasal duruş açısından ABD bankası parasal uyum noktasına yaklaşıyor ve “sıradan bir para siyaseti denilebilecek noktaya” yani Bullard’a göre “daha çok 1990’lardakine benzeyen bilgilere bağlı bir politikaya” geçebileceğiz.

FOMC, Fed fon düzeylerinin enflasyon üzerinde kâfi ve değerli bir baskı oluşturabileceğini gördüğünde, o noktadan sonra “politika faizini, sıfıra yakın bir seviyeden enflasyonist ortam için uygun görülen bir seviyeye yükseltmek zorunda kalmadan, gelen verilere bağlı olarak yükseltebilir veya düşürebilir.”

Bullard yazısında şu sonuca varıyor: “Bu noktanın tam olarak neresi olacağı ve ne zaman gerçekleşeceği henüz belirlenmiş değil.”

Hatırlatmak gerekirse Investing.com’un Fed faiz monitörüne nazaran vadeli süreçler, Mayıs toplantısı için fon aralığını, mevcut %3,75 – %4 aralığına kıyasla %5 – %5,25 olarak fiyatlandırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu