Ekonomi

Efsane Kasım’da bilinçli tüketici olun

Selenay YAĞCI

Tüm dünyada hem markaların hem de tüketicilerin heyecanla beklediği bir Efsane Kasım kampanya periyodu başladı. Markalar, bu yıl kampanya devrinin yüzde 100 artmasını ve yaklaşık 100-150 milyar TL’lik doping sağlamasını bekliyor.

Türkiye’de “Muhteşem Cuma”, “Efsane Cuma”, “Beklenen Cuma” üzere farklı isimlerle isimlendirilen Black Friday indirimlerinde tüketiciler tercihini online alışverişten yana kullanıyor. 11 Kasım’da Çin’in e-ticaret devi Alibaba’nın tüm dünyaya yaydığı alışveriş ve indirim günü olan Bekar Günü ile başlayan kasım ayı kampanya devri, online satışları tetiklediği için KOBİ’ler için de fırsatlar barındırıyor. Birkaç yıldır Türkiye’de de birçok marka, Black Friday’i, Türk tüketicisinin motivasyon ve gereksinimlerine yönelik yerelleştirmeye başlamış durumda. Onu izleyen Pazartesi günü yani Siber Pazartesi (Cyber Monday) ise tüm dünyada e-ticaret sitelerinin büyük indirimler yaptığı gün. Fakat Türk e-ticaret sitelerinin birçoğu Black Friday’i sahipleniyor ya da indirim kampanyalarını bir hafta evvelce başlatıp Pazartesi günü bitiriyor. Şirketler, yıl içinde yapılan toplam e-ticaret cirosunun yaklaşık dörtte birini Kasım- Aralık devrinde yapıyor.

1 YIL BİRİKEN GEREKSİNİMLER ALINIYOR

Bu yıl kampanyalarla toplamda 1.4 milyar adet eser satışına imza atılması planlanıyor. Geçen yıl sadece Black Friday günü yani 26 Kasım’da internetten kartlı ödemeler, evvelki haftaya nazaran yüzde 30 artarak, yaklaşık 14,5 milyar TL olmuştu. Bu yıl evvelki yıllardan farklı olarak tüketiciler, bir yıl boyunca biriktirdikleri talepleri, muhtaçlıklarını satın alma eğilimi gösteriyor. Bilhassa yükselen enflasyonla birlikte bu yıl tüketiciler yıl boyunca gereksinimi olacak eserlerin indirim kampanyalarına yöneliyor. Hatta satın alınan eserlerin başında deterjan üzere temel gereksinimler ön plana çıkıyor.

REKLAM BÜTÇELERİ SON KERE YÜKSEK!

Bu yıl da kampanya devirlerinde giysi, kozmetik, teknoloji ve mobilya kesimlerinin öne çıkacağını söyleyen ETİD İdare Şurası Lideri Emre Ekmekçi, gelecek yıl yürürlüğe girecek olan reklam yasakları gelmeden, e-ticaret platformlarının bu yıl reklam bütçelerini özel kampanya devrinde yüksek ölçüde kullanmasını beklediklerini kaydetti. Tüketicilerin online alışverişe yönelik inancı önemli oranda arttığını vurgulayan Ekmekçi, “Tüketiciler yüksek bütçeli harcamaları için özel kampanya dönemlerini sabırsızlıkla bekliyor. Özellikle teknoloji, beyaz eşya ve mobilya gibi alanlardaki alışverişlerini bu kampanya dönemlerinde yapıyor. Bir yıl boyunca yüksek tutarlı alışverişler için bu özel dönemleri bekleyen tüketiciler yine perakende sektörüne hareketlilik getirecek.” dedi. Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, global kampanyaların düzenlendiği Kasım ayında e-ticaret kesiminin, 150 milyar TL’lik ciro beklediğini belirterek, şu bilgileri verdi: “Yerli e-ticaret platformları, artık küresel rakiplerle mücadele edecek düzeye geldi. Bu platformların öncülük ettiği kampanyalar nedeniyle son yıllarda Kasım ayı, dijital pazarlarda en yüksek ciroların yapıldığı ay oldu. Bu yıl belki işlem adedi olarak geçen yılların gerisinde kalabilir ama enflasyonun da etkisiyle Kasım ayı Türkiye geneli e-ticaret ciro rakamlarının geçen yılı katlaması bekleniyor. ”

E-İHRACATI DA UNUTMAYIN

İndirim devrinin yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada geçerli olduğunu hatırlatan Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu ve TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi Cenk Çiğdemli, “Satıcılar ve e-ticaret siteleri sadece Türkiye’yi değil tüm dünyayı hedefleyebilir. Bu dönem söz konusu olduğunda global düşünmek ciroları katlar. Ayrıca Noel ve Şükran Günü’nün de bu döneme denk gelmesi e-ihracatta şansımızı daha da artıracak. Web sitelerine eklenebilecek e-ihracat modülleriyle kısa sürede istenen ülkeye satışa başlamak mümkün” dedi.

KAMPANYAYI FIRSATA ÇEVİRMENİN YOLLARI

RTB House Türkiye Ülke Müdürü Can Tunçer, satış potansiyelinin bu derece arttığı devirde pazarlama uzmanlarının dijital pazarlamada dikkat etmesi gerekenleri sıralıyor:

Erişimi artırın:

Kampanya periyotlarında ne kadar güzel indirimler sunsanız da bunların tüketiciler için ne kadar cazibeli oldukları ve kaç tüketiciye ulaşabildiğiniz değerli. Erişimi artırmak için tıklama başı maliyetlerin (CPC) artmasını göze alın ve markanızı daha evvel gören şahıslara ulaşmayı ihmal etmeyin. Birebir vakitte yeni trafi k kampanyaları ile yeni tüketicilere ulaşmak için en yeterli devir olduğunu unutmayın.

Kampanyaya erken başlayın:

Google bilgilerine nazaran, tüketicilerin yüzde 50’si stoklar tükenmeden indirimli eserlere ulaşmak için Kasım ayı başında alışverişlerine başlıyor. 2021 bilgilerine nazaran RTB House müşterilerinin yüzde 70’i de kampanyalarına en az 1 hafta evvelden başlıyorlar. Bu sayede erken fırsatlar ile daha fazla satış imkanı ve tüketicinin tüm indirim devri boyunca marka ile irtibatta kalması sağlanıyor.

Promosyon kampanyasını ne kısa ne de uzun tutun:

En çok tercih edilen promosyon kampanyalarının 1 ila 3 günlük açıldığı görülüyor. Bu kısa kampanyalar yüzde 95 oranında dönüşüm oranını artırmayı başarsa da 10 ila 14 günlük kampanyaların yüzde 280’e kadar dönüşümü artırdığı görülüyor. Kampanya müddeti 15 ila 21 güne çıktığında ise ortalama elde edilen kıymet düşmeye başlıyor.

Ortalama sipariş meblağını göz önünde bulundurun:

Fiyatlarda indirime gidildiğinde kârlılık meseleleri tüm işletmeleri düşündürüyor. Bunu aşmak için en fazla harcama yapabileceğini düşündüğünüz amaç kitleye bilginin gücü ve derin öğrenme üzere teknolojilerle gidip, alışveriş yaptıkça indirim oranını artırmak üzere taktikler ile ilerlemekte yarar var.

Trendyol kendi rekorunu kırarak, 70 milyon eser satışı hedefliyor

Trendyol, bu yıl 8-11 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek “Süper İndirim Günleri” ve 22 – 25 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek “Efsane Günler” kampanyaları yapacak. Trendyol CMO’su Fazilet İnan, geçen yıl kasım ayında 112 bin satıcı ile 63 milyon eser satışı gerçekleştirdiklerini, bu yıl kendi rekorlarını kırarak 270 bin satıcı ile 70 milyon eser satışı gerçekleştireceklerini söyledi.

Hızlı yanıt 3 iadeden birini engelliyor

Kasım ayının operasyonel olarak ağır hazırlandıkları bir ay olduğunu vurgulayan İnan, şunları söyledi: “Trendyol’da 270 satıcı, 170 milyondan farklı eseri, 60 milyon müşterimize sunuyor. Son 1 yılda 30 milyon etkin müşterimize 1 milyardan fazla eser sattık. Satıcılarımızın yüzde 98’i yerli şirketler, sattığımız eserlerin yüzde 72’si Türkiye’de üretiliyor. Son 1 yılda faal kullanıcılarımız ortalama 21 kere sipariş verdi. Satıcısıyla büyüyen bir bir platform olarak Trendyol’un satışlarının yüzde 95’inden fazlasını KOBİ’ler yapıyor. Cinsiyet dağılımı yüzde 50-50. Alışveriş yapanlar ortalama 28 yaşında. Teknoloji olarak önceliğimiz otomasyon ve şahsileştirme. Kullanıcı verisini tahlil ederek, potansiyel siparişlerini iddia edip satışa dönme oranını artırmak istiyoruz. Satıcılardan gelen isteklerle satıcı panellerimizde 1.200 geliştirme yaptık. Panellerde iptal ve iade sürecinde müşterilerle konuşabilme imkanı getirdik. Görüntülü eser tanıtımlarına geçtik. Satıcıları 30 bin influencer ile buluşturduğumuz kurullu reklam platformunu hayata geçirdik. Satıcılarımıza panelde bulunan kampanya modellerini sunuyoruz. Trendyol Akademi ile bu devirde dilediğiniz eğitimi alabilirsiniz. Trendyol tahlil ortağı ile akaryakıt, paketleme, fotoğraf üzere mevzularda dayanaklarımızdan yararlanabilirsiniz. E-ticaret istişarelerimizi arayarak yardım da alabilirsiniz. Yeni eklediğimiz konuttan kolay iade, iade sürecinde satıcıya sor üzere seçenekler satışa dönme oranını artırıyor. Satıcılar için müşterilere vermiş olduğu karşılıkların suratı çok kıymetli. Satış öncesinde birinci 15 dakika verilen karşılıklar, satışa dönme oranını yüzde 13 artırıyor. İade sürecinde süratli verilen cevaplar, 3 iadeden birini engelleyebiliyor. Kasım periyodunda bilhassa buna dikkat edilmesi gerekir. Kasım ayında da birebir gün kargoda uygulamasını satıcılarımıza sunuyoruz.”

Satışlar olağan günlere nazaran 6 kat arttı

Müşterilerin kapısını tıklayan her kargo çalışanından bir tanesi e-ticaret gönderisi taşıdığını söyleyen İnan, “Trendyol operasyonlarında bin 300 kişi çalışıyor ve Trendyol, 107 bin metrekare operasyon ağını yönetiyor.” dedi. Geçen yıl Kasım kampanyalarında anlık ziyaretçi rekoru kırdıklarını belirten İnan, “2 milyon anlık ziyaretçi aldık. Bu dönemde kampanyalı ürünlerin satışları normal günlere göre 6 kat artarken anlık 2.1 milyon müşteri ziyareti ve ve 1.5 milyar toplam ziyaret gerçekleştirildi. Trendyol Kasım kampanyalarında en çok satış yapan iller İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Aydın olurken en fazla siparişin verildiği iller ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Adana, Mersin, Konya, Muğla olarak ön plana çıktı.” diye konuştu. Ek bir teslimat modeli olarak hayata geçen Trendyol Gel-Al Noktaları ile müşteriler paketlerini mahalle esnafı, kargo şubeleri ve zincir mağazalar üzere noktalar ve kargo otomatlarından alabiliyor. Son bir yılda Gel Al noktalarını kullanan müşteri sayısı 4.2 milyona ulaştı, Gel-Al noktalarının sayısı ise 16 bini aştı.

Hepsiburada Kasım’a hızlı başladı, 6 günde 7,5 milyon ürün satıldı

Hepsiburada, 7-11 Kasım ve 21-25 Kasım tarihleri arasında Efsane Kasım kampanyaları yapacak. Hepsiburada CMO’su Nadir Özgün, Hepsiburada’da Kasım’ın birinci 6 gününde geçen yıla nazaran müşteri sayısı yaklaşık 2, sipariş sayısı ise 2,5 katına çıktığını ve toplamda satılan eser 7,5 milyonun üzerinde olduğunu söyledi. Özgün, Hepsiburada’yı seçen 88 bini aşkın üye iş ortakları için de Efsane Kasım, yılın en bol satışlı periyodu olduğunu vurgulayan Özgün, 6 günde satışların değerli kısmını pazar yeri işletmeleri ve KOBİ’ler gerçekleştirdiğini söyledi.

2 depo, bin kişilik ek istihdam

Efsane Kasım’da oluşan ağır talebi karşılamak için, bu periyotta yaklaşık bin kişilik ek istihdam sağladıklarını tabir eden Özgün, ayrıyeten mevcut 7 depolarına, 2 yeni depo daha eklediklerini belirtti. Nadir, ayın birinci 6 gününde ziyaretçi sayısı geçen yılın tıpkı günlerine kıyasla yüzde 70 artışla 110 milyonun üzerine çıktığını anlatan Özgün, şunları anlattı: “Hepsiburada taşınabilir uygulaması ise, 1, 3 ve 4 Kasım tarihlerinde AppStore’da en çok indirilen uygulama oldu, Hepsiburada tek bir günü kapsamıyor ve ay boyunca birçok farklı kategoride devam eden bir alışveriş şenliğine dönüşüyor. Bu yıl Kasım’ın ilk haftasına Efsane Marka Günleri ile başladık. Bu yıl 21-25 Kasım’a gelen haftada da Hepsiburada müşterilerine farklı kampanyalar sunacağız. Efsane Kasım ayı, avantajlı fiyatlarla online alışveriş yapan müşterilerimizin yanı sıra Hepsiburada ekosisteminde bulunan on binlerce KOBİ’nin de iş hacminin arttığı bir ay oluyor. Bu yıl Efsane Kasım’da ‘Akıllı Alışveriş’ temasıyla, marka ve banka iş birlikleriyle müşterilerimize indirim ve birçok avantaj sunuyoruz. Sunacağımız diğer önemli fırsatlar ise; müşterilerin alışveriş alışkanlıklarından yola çıkarak ihtiyaçlarına en uygun kategorilerde sunduğumuz ‘Sana Özel Kuponlar’, alışverişi eğlenceli bir deneyime dönüştüren ‘Oynadıkça Kazan’ aktivitemiz ve alışveriş listelerimiz oluyor. Sevdikleri ürünlerle dolu alışveriş listeleri hazırlayan kullanıcılar, bu listelerden alışveriş yapıldıkça 20 bin TL’ye kadar kazanç elde edebiliyor. indirimlerden faydalanarak ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler için ‘Şimdi Al, Şubat’ta Öde’ kampanyamız sayesinde, müşterilerimiz, akıllarında olan ürünleri hemen alacak.”

Her 3 alışverişten 1’i Şubat’ta

İstanbul, Ankara, İzmir’in akabinde Efsane Kasım’a ağır ilgi gösteren kentler Bursa, Kocaeli, Antalya ve Konya olurken, Hepsiburada müşterileri alışveriş için en çok akşam 20 ile 23 saatleri ortasını tercih etti. Müşteriler Efsane Kasım’ın birinci 6 gününde en çok temel tüketim, besin, giysi, elektrikli mesken aletleri, züccaciye ve sağlık-güzellik kategorilerine ilgi gösterdi. Hepsiburada platformu üzerinden birinci altı günde en çok sipariş verilen eserler ise çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı tableti, tuvalet kâğıdı, konut giyimi/iç çamaşırı, kakaolu fındık kreması, nano jel yastık ve bebek bezi oldu. Elektrikli mesken aletleri kategorisinin en çok satan eseri ise Airfryer oldu. Hepsiburada müşterileri kampanyaya uygun kartlarla yaptıkları alışverişlerinin yüzde 50’sinde ödemelerini erteleyerek alışverişlerini tamamlarken her 3 alışverişten 1’inde Şubat sonrasında taksitlendirme imkânı kullandı.

■ KARGO İMTİHANI 2 YILDIR GEÇİYOR, EK İSTİHDAM YARATIYOR

Önceki yıllarda kampanyaların birkaç günle hudutlu tutulmasından ötürü çok yoğunluk yaşanmış, kargolar vaktinde müşteriye ulaşmamıştı. E-ticaret platformları geçmiş deneyimlerden ders alarak altyapılarını epeyce geliştirdi. Kargo ve kurye şirketleri artık saatler içinde eser teslimi yapacak pozisyona geldi. ETİD Lideri Ekmekçi, bilhassa geçen yıllarda yaşanan stok ve lojistik üzere sorunlarla karşılaşmamak ve satış kaybetmemek isteyen tüm bölüm hazırlıklarını bu doğrultuda çoktan tamamladıklarını vurguladı. Teslimat konusunda yenilikçi iş modellerinin hayata geçirildiğini hatırlatan Ekmekçi, “Bu kapsamda AVM’ler, esnaf ve benzin istasyonları teslimat noktası hizmet vermeye başladı. Bu yeni düzenlemelerle lojistik alanındaki istihdamla da sektörde yaşanan sorunlar en aza indirildi. Önümüzdeki dönemde de bu tür düzenlemelerle sektörün gelişimini sürdürmesini bekliyoruz.” dedi. Sertrans Logistics’in Yönetim Kurulu Üyesi Batuhan Keleş, indirim dönemi olan Kasım-Aralık aylarında 12 milyon adet ürün çıkışıyla yaklaşık 7 milyar TL’lik bir ticaret hacmi öngördüklerini belirtti. Şirketlerin yıl içinde yapılan toplam e-ticaret cirosunun yaklaşık 4’te birini Kasım-Aralık döneminde yaptıklarını söyleyen Keleş, “Kasım-Aralık özelinde bakıldığında ise e-ticaretin genelinde 1.4 milyar adet ürün ve 150 milyar TL’ye yakın bir cironun döneceğini öngörüyoruz. Sertrans özelinde geçen yıl Kasım-Aralık devrini 10 milyona yakın sipariş adediyle kapatmıştık. Bu yıl amacımız 12 milyon adedin üzerine çıkmak. Geçen yıl bu devirde depolarımızda çalışan insan kaynağı sayısı yaklaşık 3 bindi. Bu yıl bu sayının 4 bine ulaşacağını öngörüyoruz. Natürel bu sayı gereksinime nazaran anlık olarak daha üst düzeylere çıkartılabilir.” dedi. Koç Topluluğu’nun dağıtım ve teslimat dalındaki markası Sendeo’nun Genel Müdürü Özgün Şahin, bölüm olarak 2021 yılında sırf e-ticaret kaynaklı 3,5 milyara yakın gönderinin teslimatını gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, “Özellikle Kasım ayı e-ticaret kampanya döneminde sektör önemli bir ihtiyaca çözüm oldu. Sendeo olarak bu dönem için planlamalarımızı çok önceden başlattık. Bu yıl Kasım kampanya döneminde KOBİ, kurumsal şirket ve pazaryeri gruplarının en büyük destekçileri, iş ortakları olacağız.” formunda konuştu.

■ UCUZ TUZAĞINA KAPILMAYIN, GEREKSİNİMLERİNİZE ODAKLANIN!

Tüm dünyada tüketimi körükleyen kampanyalara karşı uzmanlar, tüketicileri uyarıyor. Kampanya periyotlarında indirimlere kapılarak, gereksiniminiz olmayan eserler almayın, Gereksinimlerinize odaklanın. Alışveriş, muhtaçlıklar dâhilinde yapıldığında gündelik bir rutindir lakin anlık isteklerle ve gereklilikler dışında yapılmaya başlandığında bir bağımlılık halini alır. Bilhassa internetin yaygınlaşması, toplumsal medya kullanımının artışı, indirim-fırsat günleri harcamayı eğitilimi artırıyor. E-ticaret sitelerinin ‘stokta son ürün’ üzere ihtarlarla tüketicileri gereksinimi olmayan eserlere süratle satın almaya itiyor. Uzmanlar, reklam ve toplumsal medya ile tetiklenen alışverişte tüketicilere, satın almak istedikleri eseri bir müddet sepetlerinde bekletmeleri tavsiye ediyor.

■ BU YIL STOKLARIN VE FİYATLARIN DOĞRULUĞU ÇOK KRİTİK!

Bakanlığın bu yıl aldatıcı reklam konusunda çok daha hassas olduğunu belirten ETİD Lideri Emre Ekmekçi, “Özellikle bunun üzere değerli indirim devirlerinde dalın güçlenerek devam etmesi için tüketicilerin itimadını suistimal edecek aldatıcı kampanyalardan katiyetle uzak durulması gerekiyor. Aldatıcı reklam, kampanya ve gerçek olmayan indirimlerin önüne geçilmesi koşul. Satıcıların kampanya devri öncesi fiyat yükseltilip, daha sonra yüksek fiyatlar üzerinden indirim uygulamaları yapılabilecek en büyük yanlış diyebiliriz. Bunu önlemek için yüksek teknoloji içeren otomatik sistemler kuruldu. Bununla ilgili çeşitli şikayet düzenekleri da aktive edilmiş durumda. Tüm perakende temsilcilerinin bu sistemler ve tedbirler kapsamında kampanyalar düzenlemelerini bekliyoruz.” dedi.

■ SIFIRDAN BAŞLAYACAKLARA İPUCU

Özellikle kampanya devrinde online satış yapmak isteyen KOBİ’lerin dikkat etmesi gereken birkaç noktadan bahsetmemiz gerekiyor. Her ne kadar tüm pazaryerlerinin mağaza açma süreçleri farklı olsa da her biri temelde birbirine çok benzeyen sistemleri bulunuyor. Birinci olarak KOBİ’lerden ticari evraklarını ve satış yaptıkları kategoriye yönelik uzmanlık bilgilerini paylaşmaları istiyorlar. Burada KOBİ’lerimizin dikkat etmesi gereken en değerli nokta ise birinci etapta tüm pazaryerlerinde mağaza açmak çok fazla vakit ve mesai gerektireceği için hangi pazaryerlerinde olması gerektiğini gerçek seçmeleridir. Öncelikle kendi kategorilerinde bulunan eserlerin yoğunlukla satışının ayrıştığı pazaryerlerini tercih etmeleri en doğrusu olacaktır. Bu pazaryerleri ülkenin en büyük pazaryerleri olabileceği üzere o eser kümesine özel olarak hazırlanmış dikey pazaryerleri de olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort